
sommarmörker
juli 20, 2008Nu har jag för n:te gången läst någon uttala sig om hur de inte ens fattat att det är sommar, och så har halva sommaren gått. Jag tänker inte föreslå att vi ska bilda klubb, däremot anser jag att vi borde sätta någon att utreda om det finns en bugg i årets sommar.
Dessutom sammanfaller det här med det där lite obehagliga ögonblicket varje sommar när man för första gången ser att kvällar och nätter verkligen håller på att bli mörkare.
Läs även andra bloggares åsikter om sommar, sommarnätter
Jag misstänker att jag till och med kommer missa när kvällarna blir mörkare, så få har sitta-ute-i-den-ljumma-ljusa-natten-tillfällena varit. Men jag hoppas att det just nu pågående regnvädret innebär en nystart. En omkodning, en bugg-fix, reboot, vad som än behövs.